2 grudnia 2018 - Huzar

“Oto nadchodzą dni”. Punkta do medytacji na pierwszą niedzielę adwentu, rok C [Jr 33, 14-16]

I Niedziela Adwentu (rok c)

Komentarz (nie jest częścią medytacji, możesz przeczytać go wcześniej lub przejść od razu do podanego dalej fragmentu Ewangelii i punktów)

Prawdę powiedziawszy, te punkta wieszam po czasie, tak dla porządku. Ta niedziela już się kończy niestety. Więc tyle komentarza i króciutkie punkta…

Czytanie z Księgi proroka Jeremiasza [Jr 33, 14-16].

Pan mówi: Oto nadchodzą dni, kiedy wypełnię pomyślną zapowiedź, jaką obwieściłem domowi izraelskiemu i domowi judzkiemu. W owych dniach i w owym czasie wzbudzę Dawidowi potomka sprawiedliwego; będzie on wymierzał prawo i sprawiedliwość na ziemi. W owych dniach Juda dostąpi zbawienia, a Jerozolima będzie mieszkała bezpiecznie. To zaś jest imię, którym ją będą nazywać: “Pan naszą sprawiedliwością”. Jr 33, 14-16

Przygotowanie:

Modlitwa przygotowawcza: „Panie spraw, aby wszystkie moje zamiary, decyzje i czyny były skierowane w sposób czysty ku Twojej służbie i chwale.” Skup się

Wprowadzenie1: Wyobraź sobie proroka, który przekonany o tym, że niesie ludziom wiadomość od Boga – zapowiada nadchodzące zbawienie. Postaraj wyobrazić sobie człowieka patrzącego na innych ze współczuciem a jednocześnie z radością, która bierze się z wielkiej nadziei, że to, co mówi rzeczywiście jest prawdą.Wyobraź sobie też osoby, do których idzie, ludzi, którzy świadomie lub nieświadomie bardzo potrzebują w swoim życiu zmiany, zbawienia.

Wprowadzenie 2: „Prosić o to, czego pragnę”. Tu możesz prosić o jak najwyraźniejsze odczucie tego, w jakich sferach swojego życia liczysz na zmianę, na zbawienie, na to, że Bóg będzie działał w twoim życiu.

Punkta do medytacji:

1.     Zbawienie i bezpieczeństwo

W jakich sferach swojego życia liczysz na zmianę? W czym szczególnie doświadczasz, że twoje własne siły, pomysły są niewystarczające? W czym pragniesz bezpieczeństwa, nadziei, zaufania Bogu?

2.     „Wzbudzę Dawidowi potomka sprawiedliwego”

Pytaj siebie i Jezusa, w jaki sposób dotąd doświadczyłeś Jego przychodzenia i działania w swoim życiu.

3.     In illo tempore

„W owym czasie” – w taki sposób Biblia w wielu miejscach mówi o pewnych szczególnych okresach, kiedy człowiek może szczególnie wyraźnie doświadczyć działania Boga. Jak chciałbyś przeżyć tegoroczny Adwent?

 

Zakończ medytację powtarzając ze skupieniem krótką modlitwę:  „Przyjdź, Panie Jezu”. To słowa wzięte z samego końca Biblii, z Apokalipsy św. Jana.

Punkta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *